Mariánské Lázně
Mariánské Lázně leží v Karlovarském kraji, přibližně 27 km od okresního města Cheb. Současné druhé největší lázně v České republice se nachází v bývalém nehostinném bažinatém údolí, které za finanční podpory opata Karla Kašpara Reitenbergera vyrostli v půvabné parkové město s klasicistními a empírovými domy.
Původní bažinaté místo bylo pod správou kláštera v osadě Teplá, který vznikl v 12. století. Zdejší mniši zde také objevili slaný pramen, z kterého chtěli odpařováním získávat sůl. Částečně se jim dařilo, sůl se začala prodávat jako projímadlo. O léčivých účincích se tak dozvědělo široké okolí a k pramenů začali mířit první nemocní. V návaznosti na „zdravotní turistiku“ nechali představitelé kláštera upravit cesty k pramenům. O největší zásluhu na vzniku lázeňského místa se zasloučil klášterní lékař Johann Josef Nehr, který předepsal několika mnichům lázeňskou pitnou kúru, která jim pomohla s trávením. Následně po tomto výsledku bylo povoleno postavit první budovu u Mariina pramene. Podle toho také Mariánské Lázně získali své jméno.
A kdo v minulosti lázně navštívil? Bylo to mnoho významných osobností, mimo jiné: Ema Destinová, Frederyk Chopin, Friedrich Nietzsche, Johann Strauss, Antonín Dvořák, Franz Kafka, T.G. Masaryk, Mark Twain, Thomas Alva Edison, František Josef I. a jistě to budete i Vy.
Co byste neměli v Mariánských Lázních vynechat? Určitě minerální prameny, to je to proč sem lázeňští hosté jezdí. Určitě navštivte Zpívající fontánu, projděte se po kolonádě po parcích s teplou oplatkou v jedné ruce a s pítkem v ruce druhé. V Mariánských Lázních se také koná mnoho kulturních a společenských akcí, které stojí za Vaši návštěvu.
Indikace
Nemoci pohybového ústrojí, onemocnění ledvin a močových cest, nespecifické nemoci dýchacího ústrojí, ženské nemoci, nemoci poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci onkologické.
Léčivé zdroje
Všechny zde vyvěrající léčivé prameny jsou studené kyselky, jejichž teplota kolísá mezi 7 a 10 stupni Celsia. Relativně vysoký je obsah dvojmocného železa (10 - 40 mg/l). Okolnost, že tyto tak rozdílné prameny vyvěrají na malém území, dokonce často těsně vedle sebe, je balneologickou raritou. Výrazná rozdílnost v chemickém složení pramenů umožňuje ovlivnit již samotnou pitnou léčbou celou řadu nemocí různých orgánů.
Léčebné metody
Pitná kúra, inhalace, minerální koupele, koupele přísadové, suchá plynová koupel, plynové injekce, slatinný zábal, rašelinová koupel, klasická masáž, reflexní masáže, vodoléčba: perličková koupel, podvodní masáž, elektroléčebné procedury, parafinové zábaly, relaxační cvičení, oxygenoterapie.