Třeboň
Třeboň leží v Jihočeském kraji 22 km na východ od Českých Budějovic v Třeboňské pánvi mezi rybníky Rožmberk a Svět na Zlaté stoce. Město je památkovou rezervací a střediskem CHKO Třeboňsko.
Třeboň, původně dvorec a poté osada z poloviny 12. století, získala status města již v roce 1341. V letech 1376 a 1378 se stala městem královským a získala výsadu na dovoz soli. Z majetku Vítkovců přešla pod Rožmberky, kdy získala české jméno a následně pod rod Švamberků a Schwarzenbergů. Od roku 1960 získala Třeboň status lázně, byť se zde rašelinou léčilo již dříve. A to od poloviny 19. století, kdy učitel Václav Hucek a jeho dcera Berta zakládají první slatinné lázně Berta.
A co byste měli navštívit v Třeboni a okolí? Opravdu je toho mnoho, všechno jistě nevyjmenujeme.Náměstí s jeho atmosférou a kavárnami. Též můžete vystoupat na vyhlídkovou věž staré radnice. Hrobku Schwarzenbergů u rybníka Svět a jistě i okolí rybníka Svět, nebo můžete vyrazit na okružní jízdu parníkem. Nevynechte ani zámek v Třeboni, pivovar Regent, kostely Panny Marie a sv. Jiljí. V okolí navštivte kapli sv. Víta a Pergolu, okolí rybníka Rožmberk (na hrázi je stánek, kde dělají výborné kapří hranolky). Třeboňsko je ideální objevovat na kole, v okolí jsou dlouhé rovinky bez kopců a dostanete se do míst kam byste museli jet autem, nebo na kole.
Indikace
Bolestivé stavy páteře a kloubů, poúrazové a pooperační stavy, stavy po kloubních náhradách, artrózy, revmatická onemocnění, Bechtěrevova nemoc, dna a hyperurikemický syndrom, bolestivé stavy měkkých tkání, pobyty zaměřené na rekondiční a relaxační terapie, pobyty sloužící k regeneraci těla, navození psychické pohody a odpočinku.
Léčivé zdroje
Pro léčbu a k relaxaci se vhodně využívá přírodního léčivého zdroje slatiny, která je získávána z nalezišť v blízkém okolí Třeboně. Speciálně upravená slatina se používá ve formě koupelí nebo zábalů, při nichž je vyžíváno vysoké akumulační schopnosti a vyšší hustoty k postupnému a rovnoměrnému prohřátí těla nebo jeho částí. Výsledkem je uvolnění svalového napětí, snížení bolesti, lepší prokrvení tkání a snadnější regenerace.
Léčebné metody
Bahenní koupele a zábaly, koupele (bylinné, perličkové, vířivé), podvodní masáže, reflexní, částečné a klasické masáže, elektroterapie, laserová terapie, léčebná gymnastika, parafínové zábaly, akupunktura, rehabilitační plavání, plynové injekce.